Yenidoğanın Eldiven, Başlık ve Çorap Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?
Oyla

Yenidoğanın Eldiven, Başlık ve Çorap Kullanımı Nasıl Olmalıdır ?

Yeni doğan bir bebek 2 – 3 aylık olana kadar bulunduğu ortamdaki en ufak ısı değişiminden bile etkilenir. Bu nedenle bebek birkaç aylık olana kadar bebeğe mutlaka başlık, eldiven ve çorap giydirilmelidir.

Yeni doğan bir bebeğin  eldivenleri 40 gün sonra çıkarılabilir. Buna bulunduğunuz ortama göre siz karar vermelisiniz. Evin ısısı uygun derecedeyse eldivenleri 40 gün sonra çıkarabilirsiniz. Ancak dışarıya çıktığınızda havanın durumuna göre bebeğinize eldiven takabilirsiniz.

Ayrıca yeni doğan bebeğin başlığı, çorabı ve eldivenleri sık sık değiştirilmelidir. Terli terli başında duran bir başlık bebeğinizi asla sıcak tutmayacaktır. Hatta tam aksine böyle bir durum bebeğinizin başının üşümesine neden olacaktır. Aynı durum eldiven ve çorap için de geçerlidir.

Yeni doğan bebeğinizin kıyafetlerini hava şartlarına ve ortamın ısısına göre ayarlamalısınız.

Yeni doğan bir bebek için uygun ortam ısısı 24 – 26 derece civarındadır. Bebeğiniz biraz daha büyüdükten sonra bu ısı 22 – 24 derece civarında ayarlanabilir.

Bebekler kat kat giydirilmemelidir. Bu bebeğinizin terlemesine ve dolayısıyla da üşümesine yol açacağı gibi onu rahatsız da eder. Bebeğinizin bunalmasına yol açar. Bunalan bir bebek de oldukça huysuz olur.

Bebeğinizi giydirirken kendi kıyafetlerinize göre ayarlama yapabilirsiniz. Kendinizi rahat hissettiğiniz kıyafetin bir kat daha fazlasını bebeğinize giydirirseniz, bu onun için uygun olur. Kendi giydiğiniz kalınlıktan bir kat daha fazla giydirmeniz en sağlıklı olanıdır.

Bebeğinizin üşüyüp üşümediğini bebeğin karnına, sırtına veya göğsüne dokunarak anlayabilirsiniz. bebeğinizin elleri sizi yanıltabilir. belki sadece elleri üşümüştür. Sırf bebeğinizin elleri soğuk diye onun üşüdüğünü düşünmeniz çok doğru olmaz.

Bebeklerin en çok başları üşür, bu sebeple başlık kullanımına dikkat etmekte yarar var.

Eğer havalar sıcaksa ve bebeğinizin saçları varsa başlık kullanmayı erken kesebilirsiniz ya da geceleri başlık kullanıp gündüzleri başlığı çıkarabilirsiniz. Ancak başlığı çıkardığınızda bebeğinizin başının terli olmadığına emin olun.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir