Yeni Doğan Bebeğin İlk Banyosu
Oyla

Yeni Doğan Bebeğin İlk Banyosu:

Dünyaya yeni gelmiş olan bebeğiniz tüm gücüyle, kendisine yabancı olan bu yere adapte olmaya çalışmaktadır. Anne karnındayken rahat ve güvende olan bebek, dünyaya gözlerini açar açmaz açlık ve soğuk gibi kendisine oldukça yabancı olan, hiç alışık olmadığı sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu nedenle bebeğin yeni yaşamına alışması için ona biraz zaman tanınmalıdır. Bebek en azından 3 – 5 gün kadar ıslak banyo yaptırılarak yıkanmamalıdır. Bunun yerine silme banyosu denilen bebeğin silinerek temizlendiği banyo yaptırılabilir. Doğumdan hemen sonra bebek zaten bebek hemşireleri tarafından silinmektedir. Ayrıca yeni doğan bebeğin cildinde bulunan pudramsı yapı (verniks tabakası) bebeğin cildinde antikor oluşturmakta böylece bebeğin cildini korumaktadır.  Bu nedenle özellikle bebeğin doğduğu ilk gün (24 saat) bebek yıkanmamalıdır.

Bebeğin göbek bağı bakımı oldukça önemlidir. Çünkü göbek bağının kesildiği bu bölge açıktır ve enfeksiyon kapma riski yüksektir. Bebeğin göbek bağı düşmeden ıslak banyo yaptırmamak daha doğrudur. Bunun yerine bebek yumuşak, ıslak bir bezle silinerek temizlenmelidir. Bebeğin göbek bağı düşmeden önce ıslak banyo yaptırılacaksa da bebeğin göbek bölgesi suyun içinde kalmamalıdır. Banyo yaptırılırken bu bölge banyo süngeri ya da elle sürtülerek temizlenmemelidir. Bebeğin göbek bölgesi bebek şampuanı kullanılarak köpürtülen süngeriyle ıslatılarak temizlenmelidir. Sünger ıslatılarak göbek bölgesine suyu sıkılmalı ve bebeğin göbek bölgesi bu şekilde temizlenmelidir. Ayrıca bebeğin göbek bölgesi banyodan hemen sonra kurutulmalıdır. Kurutma işlemi nazik şekilde temiz bir bezle ya da hijyeni kulak çubuğuyla hafif hafif değdirilerek yapılmalıdır. Kurutma işleminden hemen sonra doktorun verdiği antiseptik solüsyonla göbek bağına pansuman yapılmalıdır. Bebeğin gerçek bir banyo yapması için göbek bağının düşmesi gerekmektedir.

Bebeğin göbek bağının kesildiği bölgenin açık olmasından dolayı genelde bebeği yıkamak için göbek bağının düşmesi beklenir. Bebeğin göbek bağı 5 ile 20 gün arasında düşmektedir. Göbek bağı düşene kadar bebeğin yıkanmaması biraz garip gelebilir; ancak bu sırada bebek silme banyosu yapılarak temizlenmiş olmaktadır. http://mucitanne.com/yeni-dogan-bebegin-gobek-kordonu-bakimi/

Bebeğinizi ne şekilde yıkayacağınızla ilgili doktorunuza da danışmanızda fayda var. Bebeğin ilk banyosunun ne zaman ve nasıl yapılacağının  kararını verecek anne ve babalardır. En doğru kararı verecek olan da onlardır.

ŞİMDİDEN SIHHATLER OLSUN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir