Yeni Doğan Bebeğin Göbek Kordonu Bakımı
Oyla

Yeni Doğan Bebeğin Göbek Kordonu Bakımı:

Bebek anne karnında geçirdiği yaklaşık 40 hafta boyunca göbek bağı (kordonu) ile plasentaya bağlıdır. Göbek kordonu sayesinde anneden her türlü besini ve oksijeni almakta ve kendi atık maddelerini de yine göbek bağı (kordonu) sayesinde anneye iletmektedir. Bebek doğduktan sonra göbek kordonu doktor tarafından kesilir ve böylece artık kendi beslenmesini kendi karşılayacak duruma gelir.

Bebeğin göbek kordonu kesildikten sonra kuruyup düşene kadar ciddi bir bakıma ihtiyaç vardır. Bunun nedeni göbek kordonunun kesildiği bölgenin açık olmasıdır. Bebeğin göbek deliği enfeksiyon kapmaya  oldukça müsait bir bölge olduğu için göbek bakımının düzenli ve doğru bir şekilde yapılması oldukça önemlidir.

Doğumdan sonra hastaneden taburcu olurken doktorunuzun veya bebek hemşirenizin vereceği antiseptik solüsyonla günde en az iki defa bebeğinizin göbek bölgesine pansuman yapmalısınız. Pansuman yaparken ellerinizin temiz olması oldukça önemlidir. Pansuman sırasında bebeğin göbek deliğinin her yerine pansuman yapılmalıdır. Bebeğin kesilmiş olan göbek kordonuna takılan mandal yavaşça sağa, sola, yukarıya ve aşağıya hareket ettirilerek göbek deliğinin çevresi komple ve güzelce, antiseptik solüsyon kullanılarak temizlenmelidir.

Açık yara daha çabuk iyileşir mantığıyla bebeğin göbek deliği asla kapatılmamalıdır. Bebeğin bezi bağlanırken bu  bölgenin açıkta kalabilmesi için bezin göbek deliğine gelen kısmı dışarı doğru katlanmalıdır. Böylece yara daha çabuk iyileşecektir. Ayrıca bu sayede bebeğin göbek deliğinin nemli kalması da engellenmiş olacaktır. Bebeğin göbek bağının düşmesi için kuruması gerekmektedir. Bu nedenle de bebeğin bezi sık sık değiştirilmeli ve göbek deliğinin kuru olduğundan emin olunmalıdır.

Bu konuda farklı görüşler olsa da bebeğin göbek bağı düşmeden bebek yıkanmamalıdır. Peki bebek pis mi kalacak? Tabi ki hayır. Bebeği yıkamak yerine silinerek de temizliği sağlanabilir. Eğer hekiminiz banyo yaptırılması gerektiğini söylerse ya da siz bu şekilde bir karar verdiyseniz; bebek yıkandıktan sonra bu bölgenin hemen ve dikkatlice temiz bir bezle kurutulması gerekmektedir.

Eğer bebeğin göbek deliğinde akıntı veya kanama oluyorsa bu durumu hemen doktorunuza bildirmeniz doğru olacaktır. Göbek deliğinde kanama veya akıntı olursa doktor bebeğin göbek deliğini 3 – 4 cm uzunluğunda küçülmüş kurşun kaleme benzeyen (gümüş nitrat kalemiyle) bir aletle yakıyor. Yakmak denilince gözünüz korkmasın gümüş nitrat kalemi  sadece açık yaraya bastırılıyor, bu şekilde yakma işlemi gerçekleştiriliyor. Bu işlem sayesinde göbek deliğindeki akıntı ve kanama hızlıca sonlandırılıyor.

Göbek kordonunun erken düşmesi enfeksiyon riski taşıyor olabileceğini gösterebilir. Geç düşmesi de başka sağlık sorunlarının göstergesi olabilmektedir. Göbek kordonunun normal düşme süresi 1 hafta ile 15 – 20 gün arasıdır.

1 comment on “Yeni Doğan Bebeğin Göbek Kordonu Bakımı”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir