Mamut Yıkama Rehberi
Oyla

 

Mamut Yıkama Rehberi

Kitapta bir mamutu yıkarken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden, mamut yıkamanın ne kadar zor olduğundan bahsediliyor. Küçük bir kız, sahibi olduğu mamutu yıkayabilmek için neler yapılması gerektiğini aşama aşama anlatıyor. Mamutu küvete girmeye ikna edebilmek için neler yapması gerektiği, mamutunu yıkarken hangi aşamalardan geçtiği ve banyo sırasında yaşayabileceği zorluklardan tutun da mamuta hangi saç şekillerinin verilebileceği gibi konuları adım adım anlatan küçük bir kızın hikayesi.

Mamut Yıkama Rehberi biraz sıra dışı bir kitap. Kitabı elinize alıp karıştırdığınızda bir hikayeden çok mamut bakım ürünleri kataloğu olduğunu düşünebilirsiniz. Kitabı sıra dışı yapan bir diğer neden ise;  kitaptaki hikayenin 10 adımda mamutunuzu nasıl yıkayacağınızı anlatması oluyor. Bu gibi sebeplerle kitaba önyargılı bakabilirsiniz; ancak ben çocuklarıma okurken çok eğleniyorum. Kendimi o küçük kız gibi hissediyorum. Küçük bir çocuk olduğunuzu ve bir mamutunuz olduğunu düşünün. Onu yıkarken ne kadar zorlanırdınız değil mi? Hatta bunu başarmak, olimpiyatlardaki en zor branşlardan birinde altın madalya sahibi olmaktan daha zordur bence.  Ancak her anne bunu başarıyor. Az önce kendimi, kitabın kahramanı olan küçük kıza benzettiğimi söylemiştim. Ben de çocuklarımı banyoya sokarken 40 takla atıyorum, 40 takla da yıkarken atıyorum. Çok ilginçtir; ama çocuklarımı banyodan çıkarmak için de 40 takla atıyorum. Sonrasında kurulaması, giydirmesi, saçlarını taraması…   şeklinde uzayıp gidiyor liste. Tüm işler bittiğinde kendimi maraton koşmuş gibi hissediyorum. Kitabı okurken ben de çocuklarım da çok eğleniyoruz. Belki onlar da kitapta kendilerinin yaptığına benzer olaylar buluyorlardır. Kim bilir?

Kitap öz bakım için gerekli temizlik ürünlerini çocuğa tanıtmak,  öz bakım için neler yapılabiliri konuşmak için güzel bir araç olabilir. Kitapta şampuan, diş macunu gibi ögeler sık sık yer alıyor. Bu nedenle çocuğunuza öz bakım adına kazandırmayı düşündüğünüz  davranışlar için faydalı olabilir. Diyeceğim şudur ki bu kitabın, kitaplığınızda olmasında fayda var. Belki de sizin daha çok hoşunuza gidecektir.

Pearson’ dan çıkmış bu kitabın metni Michelle Robinson’ a, çizimi Kate Hindley’ e aittir. Çevirisi  Melike Hendek tarafından yapılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir