İnek Sütü Proteini Alerjisi
Oyla

İnek Sütü Proteini Alerjisi

Bir gün büyük oğlumun bezini değiştirirken dışkısında iplikçik şeklinde kan olduğunu fark ettim. Eşimle çok korktuk,  Ayaz’ ı kaptığımız gibi doktora koştuk. Tabii mesai bitimi olunca acile giriş yapmak zorunda kaldık. Doktor bize kısaca bilgi verdikten sonra ertesi gün polikliniğe gelmemizi söyledi. Çok zor bir gece geçirdik. Kafamızda bir sürü soru ile geçen upuzun bir geceydi. Ertesi gün doktorumuza gittik tabi elimizde dünkü kakalı bezle birlikte. Doktor enfeksiyon ya da besin alerjisi olabileceğini söyledi. Yapılan tahliller sonucu herhangi bir enfeksiyon çıkmadı. Sonuç besin alerjisiydi. “İnek sütü proteini alerjisi” Yeğenimde de bu alerji olduğu için biraz bilgim vardı. Alerjisi olduğunu öğrendiğimizde oğlum iki aylıktı. Bebekliğinden beri hırıltılı bir şekilde soluk alıp veriyordu. İnanılmaz gazı ve dolayısıyla gaz sancısı oluyordu. Kaka yaparken çok zorlanıyordu ve en kötüsü günde birkaç kere gaz çıkarırken nefesi kesiliyordu. Hayatımda hiç bu kadar korktuğumu hatırlamıyorum. Her an bir şey olacak korkusuyla yaşıyordum. Alerji teşhisi konulduktan sonra öğrendim ki bunların hepsi alerjinin belirtisiymiş. Doktor çok sıkı bir diyet yapmamı söyledi. Asla süt ve süt ürünü tüketmemem gerekiyordu. Oğlumu emziriyordum ve benim yediğim besinler sütümden oğluma geçiyordu. Bu sebeple ya emzirmeyi bırakıp özel (süt ve süt ürünü içermeyen) mamalarla beslemeliydim ya da diyet yapıp emzirmeye devam etmeliydim. Sıkı bir diyetle emzirmeye devam ettim. Asla süt ve süt ürünü tüketmedim. Hatta bir dönem, yaklaşık dört ay kadar hiçbir protein tüketmedim. Kırmızı et, tavuk eti, balık, yumurta… tüketmedim. Oğlum ek gıdaya geçince özel mamalardan yoğurt mayaladık ve o şekilde verdik. Oğlum sekiz aylık olduktan sonra keçi sütü ve koyun sütü kullandık; ancak küçük oğlumda da inek sütü proteini alerjisi çıkınca sadece inek sütü değil keçi ve koyun sütünden ve bunlardan yapılan ürünlerden de uzak durmam gerektiğini öğrendim. Küçük oğlum çok sık kusuyordu. Beslendikten kısa bir süre sonra kusmaya başlıyor ve arka arkaya defalarca kez kusuyordu. Küçük oğlumda da sıkı bir diyet yaptım. Çok şükür Ayaz bir yaşını doldurduğunda, Deniz de dokuz ayını doldurduğunda alerjiden kurtulduk. Ben çok çektim. Bu sebeple inek sütü proteini hakkında sizlere kısaca bilgi vermek istedim.

15 Adımda İnek Sütü Proteini Alerjisi Nedir?

 1. Besin alerjileri içinde en sık rastlanan alerji türüdür.
 2. Genellikle bebek bir ayını doldurduktan sonra belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Genelde ilk ay hiçbir belirtiye rastlanmaz.
 3. İnek sütü içerisinde onlarca madde var ve bebek bu maddelerden birine ya da birkaçına karşı alerjik reaksiyon göstermektedir.
 4. Sadece inek sütü değil inek sütünden elde edilen tüm ürünler bebeğin alerjik reaksiyon göstermesine neden olur.
 5. Sadece inek sütü değil keçi, koyun gibi hayvanların sütleri hatta soya sütü ve bunlardan elde edilen ürünler bebeğin alerjik reaksiyon göstermesine neden olabilir bu nedenle tüketilmemelidir.
 6. Eğer bebek anne sütü alıyorsa annenin de bu ürünleri tüketmemesi gerekmektedir. Anne çok sıkı bir diyet yapmalıdır.
 7. Eğer bebek mama ile besleniyorsa inek sütü proteini içermeyen özel mamalardan tüketilmelidir. Bebeğe teşhis konulmuşsa doktorunuz bu mamalardan size yazacaktır.
 8. Belki inanmayacaksınız  ancak birçok ürün, süt ve süt ürünleri içeriyor ya da içerme ihtimali oluyor. Ketçap, mayonez, sucuk, paketli kuruyemişler…  Bu nedenle hazır gıdaları tüketmemeye dikkat etmek gerekiyor.  Hazır gıda tüketirken de içindekiler kısmı dikkatlice okunmalıdır. Bazı ürünlerin içindekiler kısmında “İz miktarda süt ve süt ürünü içerebilir.”ya da “ Eser miktarda süt ve süt ürünü içerebilir.” “Peyniraltı suyu bulunur.” gibi ifadeler bulunur. Bu ürünlerden de uzak durunuz.
 9. İnek sütünün içinde 25 farklı protein bulunmaktadır. Bebeğinizin bunlardan birine, birkaçına ya da hepsine alerjisi olabilir. Bu da alerjinin ağırlığıyla ilgili bilgi veriyor. İki oğlumda da alerji olmasına rağmen küçük oğlum abisine oranla daha hafif atlattı. Büyük oğlumun alerjisi daha şiddetliydi.
 10. Eğer alerjik bir bebeğiniz varsa asla diyeti bozmayın. Bir kereden bir şey olmaz ya da bir lokmadan bir şey olmaz, demeyin. İnanın oluyor. Ayrıca bu durum bebeğin iyileşme sürecini uzatıyor.
 11. Belirtileri; gaz sancıları, nedensiz ve aşırı kusma, hırıltılı solunum, dilde- dudakta-ciltte kızarıklık ve şişme, tedaviye cevap vermeyen kabızlık, kakada lif şeklinde kan gelmesi, nefes kesilmesi, reflü, karın ağrıları, egzama, huzursuz uyku,  nadiren de anafileksi  gelişir. Bu belirtilerden biri ya da birkaçı bebeğinizde mevcutsa hemen bir çocuk doktoruna başvurmanızı tavsiye ederim.
 12. Alerji tanısı konurken doktorun önemsediği en önemli konulardan biri bebeğin öyküsü oluyor. Bebekteki belirtiler neler? Diyet yapıldıktan sonra belirtiler azaldı mı ya da kayboldu mu? Anne ya da bebek diyeti bozduktan sonra belirtiler tekrar ortaya çıktı mı? gibi sorular oldukça önemlidir. Ayrıca doktorunuz deri ya da kan testi de isteyebilir.
 13. Sıkı bir diyetle bu rahatsızlıktan kurtulma oldukça mümkündür. Alerjisi olan bebeklerin yarıdan fazlası 1 yaşında, yaklaşık %80 kadarı 2 yaşında, % 90 kadarı da 3 yaşındayken bu rahatsızlıktan tamamen kurtulmaktadır.
 14. Alerji eğer dikkat edilmezse çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Çocuklarda gelişim geriliği – büyüme hızında yavaşlık görülebilir.
 15. Sıkı diyet çook önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir