Bebeklerde Yürüteç (Örümcek) Kullanımı Zararlı mıdır?
Oyla

Bebeklerde Yürüteç (Örümcek) Kullanımı Zararlı mıdır?

Bebeklerin keşif yapabilmesi için sürünmesi yatıp yuvarlanması gerekir. Bebeğinizi yere koyduğunuzda sürünür, yuvarlanır, başını kaldırıp etrafa bakar. Dikkatini çeken bir obje görürse ona ulaşmak için çok çaba sarf eder. Amacına ulaşmak için gittiği yolda karşısına farklı farklı engeller çıkar. Bebek bu sırada karşısına çıkan engeli aşabilmek için değişik yollar dener. Yani problem çözmeye çalışır ve çoğunlukla da başarır. Bebeğin istediği nesne yukarıdaysa bebeğiniz ayağa kalkmak zorunda olduğunu keşfeder. Bunu yapabilmek için değişik yollar dener ve bu sırada da stratejik düşünme yöntemi kullanır. Ayrıca bebeğiniz fazlaca fiziksel efor sarf ettiği için büyük kaslarının gelişimine yardımcı olur. El- göz koordinasyonu gelişir.  Sonunda istediği nesneye ulaşan bebek başarma hazzını yaşar. Bunu gören ebeveynleri bebeği öperek, dokunak kutlar ve bebek kabul görmenin hazzını alır. Kendine güveni gelişir. Yani bir bebek için sürünmek, yuvarlanmak, uzanmak, ayağa kalkmaya çalışmak… onun hem zihinsel hem psikomotor hem de sosyal olarak gelişimini güçlendirir. Çocuğun benlik algısı güçlenir. Bu sebeplerle yürüteç kullanmak yerine çocuğun doğal sürecinde doğal yollarla ilerlemesine izin vermek çok daha doğrudur.

Yürüteç kullanmamak için bir başka sebepse, ciddi kazalara ve yaralanmalara sebep olabilmesidir. Mesela benim küçük oğlum yürüteçteyken belden yukarısını komple aşağıya sarkıtarak yerden bir şey almaya çalışıyordu.  Bunu yaparken( inanması zor olsa da) belden aşağısı yere paralel bir şekilde duruyordu. Ağırlığını bir noktaya veriyor ve neredeyse yürütecini devirecek hale geliyordu. hatta birkaç kez devrilmek üzereyken yakaladık.

Ayrıca yürütece konan bebek ayakta durmaya zorlanıyor. Bebek oturmak, yatmak, yuvarlanmak istese bile bunu yapamıyor. Bebek ya ayakta durmak zorunda kalıyor ya da bisiklete bindiğimiz pozisyonda oturmak zorunda kalıyor. Ve bu durum onun için çok rahatsız edici oluyor.

Bir de yürütecin uzun süre kullanımı bebeklerin ayaklarını içe basmasına neden oluyor.

Yukarıda saydığım bütün bu sebeplerden dolayı yürüteci uzun süre kullanmamak daha doğru olacaktır. Ancak bebekler deneyimsiz ve meraklı olmaları sebebiyle sık sık kazalara maruz kalırlar. Sık sık düşerler. düşerken başlarını korumayı öğrenmeleri zaman alır. Bu sebeple bebeğe bakan kişinin sürekli onun yanında olması gerekir. En azından bebeği  sürekli gözünün önünde tutmalıdır. Maalesef annelerin yapması gereken başka işleri de oluyor. Yemek, bulaşık, çamaşır gibi düzenli olarak yapılması gereken işlerimiz var. İşte yürüteç tam da bu sırada annelere yardımcı oluyor. Siz işinizi yaparken bebeği kısa süreliğine yürütece koyabilir ve bir yandan onu gözler bir yandan da işinizi yapabilirsiniz. Ben örümceği bu şekilde kullandım. Yani yürütece de ihtiyacınız olacak. Ancak bunu yaparken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Yürüteç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bebeğinizi uzun süre yürüteçte bırakmayın. Mümkünse 10 – 15 dakikayı geçmesin.
  • Bebeğiniz yürüteçteyken her baktığınızda görebileceğiniz kadar yakınınızda olsun.
  • Yürüteci sık sık kullanmamaya çalışın. Bebeğinizin olabildiğince sürünmesine, yatıp yuvarlanmasına izin verin.
  • Bebeğinizi yürütece koymaya çalışıyorsanız ve o bunu istemiyorsa onu zorlamayın. Gerekirse işinizi erteleyin.
  • Bebeğiniz yürüteçteyken kucağınıza gelmek istiyor ya da mızırdanıyorsa bu rahatsız olduğu anlamına gelir. İşinize ara verin ve onu kucağınıza alarak sakinleştirin.

EĞER İMKANINIZ VARSA YÜRÜTEÇ KULLANMAYIN. 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir