Bebeklerde Pişik ve Korunma Yolları
Oyla

Bebeklerde Pişik ve Korunma Yolları

Pişik deride oluşan kırmızı renkli kabartılar denir. Bebeklerin cildinin hassas olması sebebiyle pişik bebeklerde çok sık görülmektedir. Ayrıca sürekli bezli olmaları da pişik oluşumunun bir diğer sebebidir.


Peki pişikten korunmak için neler yapmak gerekir ?

  • Bebeğin bezi sık sık değiştirilmelidir. Uzun süre bezle kalan bir bebeğin pişik olma olasılığı artmaktadır.
  • Bebek kaka yaptıktan sonra bezi hemen değiştirilmeli bebek kakalı bezle bekletilmemelidir. Pişik oluşumuna idrardan çok kaka sebep olmaktadır. Eğer imkanınız varsa, oda ısısı ve suyun ısısı uygunsa bebek kakasını yaptıktan sonra poposu yıkanabilir.
  • Bebek için uygun boyda bez kullanılmalıdır. Piyasada satılan bezlerin üzerinde hangi kilodaki bebekler için uygun olduğu yazmaktadır. Ancak yine de bebeğinizin vücut yapısını sizden iyi kimse bilemez. Bu nedenle kullandığınız bezin bebeğiniz için rahat olduğundan emin olduğunuz boyu kullanmanızda yarar var.
  • Bebeğin altını temizlerken alkollü, parfümlü ıslak mendillerle temizlemeyin. Bu tarz ıslak mendiller makyajı ve inatçı lekeleri bile çıkarabilmektedir. Buradan yola çıkarak böylesi bir ürünü bebeğinizin cildine değdirmek istemezsiniz herhalde. Piyasada sadece su ve pamuktan üretilen ürünler de mevcut bu ürünleri tercih etmelisiniz. Aslında en sağlıklısı bebeğin altının pamuk ve suyla temizlenmesidir. Birkaç parça ıslak pamukla bebeğinizin cildine zarar vermeden altını temizleyebilirsiniz. Piyasada makyaj pamukları ya da bu iş için üretilmiş, kullanımı kolay, dağılmayan ürünler mevcut.
  • Bir diğer önemli nokta bebeğin cildinin ıslak kalmamasıdır. Bu nedenle bebeğin altını temizledikten sonra bebeğin cildi iyice kurutulmalıdır. Bebeğin cildini kuruturken, cildi tahriş etmeyecek şekilde nazik bir biçimde kurutulmalıdır. Ayrıca bebeğin altını temizleyip kuruttuktan sonra eğer vakit varsa ve ortam ısısı uygunsa bebeğin bezini bağlamadan 3 – 5 dakika kadar hava alması için açık bırakmanız iyi olur.
  • Bebeğiniz için kullandığınız pişik kremi de oldukça önemlidir. Bu konuda doktorunuza danışınız. Ben çocuklarıma pişik kremi yerine doğal zeytinyağı kullandım ve çok memnun kaldım.
  • Bebeğin bezini bağlanırken bez ne çok sıkı ne de çok gevşek olmalıdır. Sıkı bağlanmış bir bez bebeğinizi rahatsız edeceği gibi gevşek bağlanmış bez de bebeğinizi rahatsız eder. Ayrıca gevşek bağlanmış bez bebeğinizin idrarının dışarı sızmasına yol açar. Bu da bebeğe fazladan bir rahatsızlık verir.
  • Bebeğinizin giysileri % 100 pamuklu olmalıdır. Diğer malzemelerden yapılan ürünler cildi terletir ve cildin hava almasını engeller. En doğalı ve en sağlıklısı pamuklu ürünlerdir. http://mucitanne.com/bebek-kiyafetleri-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler/

Pişik basit bir sağlık sorunudur; ancak önemsenmezse ve tedavi edilmezse mantar hastalığı gibi daha ciddi cilt problemlerine dönüşebilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir