Bebeklerde Gaz Sancısını Gidermenin 15 Yolu
Oyla

Bebeklerde Gaz Sancısı Nedir ?

Gaz sancısı bebeklerin büyük bir kısmında görülmektedir. Öncelikle anne baba olarak bu durumu kabul etmemiz gereklidir. Ancak sadece durumu kabul etmek yetmez bebeğimizi rahatsız eden her durum bizleri de rahatsız eder. Bu nedenle de bu soruna bir çözüm bulmak gerekir.

Gaz sancıları genellikle bebekler bir aylık olduktan sonra ortaya çıkar. Ebeveynler tam bebeğin varlığına alışmaya başlar. Artık bir düzen oluşturmayı başardık, diye düşünürken bu meşhur gaz sancıları başlar ve düzen bozulur.  Anne babaların bu duruma alışmaları gerekir; çünkü bu cümleyi defalarca kez söyleyeceklerdir. Ancak şu da bilinmelidir ki; bu durum geçicidir. Gaz sancıları genellikle 2 – 3 ay kadar devam eder. Hatta bazen bebek bir yaşına gelinceye kadar devam eder. Gaz sancısı genellikle akşam üstleri başlar ve bazen 2 – 3 saat kadar sürer. bu sancılar neredeyse her gün görülür. Bebekler gaz sancısı başlayınca huzursuzlanır ve ağlamaya başlarlar. Ağlarken bacaklarını karınlarına doğru çekerler. Ancak bebek gazını çıkarınca ya da kakasını yapınca rahatlar ve her şey normale döner. Az önce ağlayan minikten eser kalmaz sakinleşir ve rahatlar. Ancak bu durum bebeklerin büyük bir kısmında görülse de yine de ebeveynlerin bir çocuk doktoruna danışmaları gerekir. Böylece bebeğinizin başka bir sorunu olmadığını en yetkili ağızdan öğrenmiş olursunuz. Eğer bebeğin başka bir sorunu varsa hemen tedaviye başlanmış olur.

Peki gaz sancısını gidermek için ne gibi önlemler alınmalıdır?

Bebeklerde Gaz Sancısını Gidermenin 15 Yolu

 1. Annenin stresten uzak ve sakin bir yaşamı olması çok önemli. Bu konuda babalara büyük görev düşüyor. Babalar eşlerinin kaygılarını anlamaya çalışmalı, bir takım olduklarını eşlerine hissettirmelidirler.
 2. Annenin iyi beslenmesi gerekir. Gaz yapacak yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi bebeğin sancılarını oldukça rahatlatacaktır.
 3. Bebek emzirilirken meme başını (koyu renkli kısım) olabildiğince kavraması sağlanmalıdır.Ayrıca bebek emzirilirken bebeğe verilen göğüs boşalana kadar diğer göğüse geçmeden emzirilmesi de önemlidir.
 4. Bebeğe ilk 6 ay anne sütü dışında (su da dahil) hiçbir ek besin verilmemelidir.
 5. Bebeğin bol bol emzirilmesi bebeği rahatlatır ve sakinleştirir. Bebeğiniz ne zaman emmek isterse emzirin.
 6. Bebeğin sakin, sessiz, temiz ve havadar bir ortamda olması önemlidir. Kalabalık, gürültülü, havasız, çok sıcak ya da soğuk bir ortam bebeği rahatsız eder ve stres yapmasına yol açar. Stres de bebekteki gaz sancılarını arttırır.
 7. Bebeğin kucakta olması (yüzü süze dönük) bebeği sakinleştirir ve sıcak tutar. Bu da gazını daha kolay çıkarmasını sağlar.
 8. Arabada bir gezinti yapmak, saç kurutma makinesi ve elektrikli süpürge sesi bebeği rahatlatır. Çünkü araba motorunun sesi ve salınması bebeğe (en güvende olduğunu hissettiği) anne karnındaki yaşamını hatırlatır. Ancak saç kurutma makinesi ve süpürgeyi bebekten uzak bir yerde çalıştırın. Ayrıca mutlaka güvenlik önlemlerini alın.
 9. Bebeğinizi emzirirken kolunuzun altına bir yastık koyup bebeği onun üzerinde emzirin. Böylece bebeğin hafif oturur pozisyonda emmesini sağlamış olursunuz.
 10. Bebeğinizin her beslenmeden sonra gazını mutlaka çıkarın. Gazını çıkarmadan yeniden beslemeyin.
 11. Bebeğinizin gazını çıkarırken yüzünü kendinize çevirin. Bebeğin başı ve kolları omzunuzun üstünde olacak şekilde dik tutun. Avucunuzun içini hafif çukurlaştırın ve bebeğin iki kürek kemiğinin arasından biraz aşağıya doğru indirerek hafif hafif vurun. Sonra avucunuzun içiyle vurduğunuz bölgeden yukarıya doğru sıvazlayın.
 12. Bebeğinizi emzirdikten sonra en az 10 – 15 dakika kadar dik bir şekilde tutun.
 13. Bebeğinizi kucağınıza alın ve hafif hafif yukarı aşağı doğru sallanın bunu yaparken ona ninni de söyleyin. Bu bebeğinizi rahatlatacaktır.
 14. Eğer bebeğinizin gaz sancısı sırasında sakin olmakta zorlanıyorsanız, Bu işi eşinize devredin. Erkekler gaz çıkarma konusunda bizde çok daha başarılılar; Çünkü çok daha sakinler.
 15. Bebeğinizin gaz sancısı çektiğinden emin olmak için mutlaka doktorunuza kontrole gidin. Bebeğinizin başka bir sorunu olmadığına bu şikayetlerin gaz sancısından kaynaklandığına en iyi doktorunuz karar verir.

KOLAY GELSİN.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir