Bebek Ziyaretlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Oyla

Bebek Ziyaretlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Böyle de yazı olur mu canım? Biz bilmiyor muyuz nerede ne yapacağımızı? demeyin. Yeni doğum yapmış bir anne, hele ki ilk bebeğiyse biraz gergin ve fazlaca düşünceli olabilir. Hatta bazen bu düşünceler paranoyaya yakın bile olabilir. Bunun nedeni kendini savunamayacak, ifade edemeyecek kadar savunmasız bir canlıya sahip olmaktır. Bu savunmasız, masum canlıyla ilgili her türlü karardan sorumlu olmak ciddi bir baskı oluşturur. Bu nedenle yeni anneye biraz zaman vermek, onun duygularını, düşüncelerini anlamaya çalışmak gerekir. Bu, anneyle iletişiminizi olumlu etkileyeceği gibi yeni doğum yapmış annenin psikolojik olarak daha çabuk toparlanmasını da sağlar. Yeni anneyle ilgili  “Sanki bir tek senin çocuğun var. Biz sanki anne olmadık. Ne kıymetli çocuğu varmış.” şeklinde düşüncelere sahip olabilirsiniz; ancak unutmayın ki herkes kendi çocuğunu kendi doğrularına göre yetiştirme hakkına sahiptir. Bebek ziyaretinden dönerken arkanızda mutlu bir anne bırakmak için mutlaka bu yazıyı okumalısınız. 15 adımda bebek ziyaretinde yapılması veya yapılmaması gerekenleri sizler için yazdım.

 1. Eğer yeni doğum yapan annenin çok yakını değilseniz, lütfen bebek 2 – 3 aylık olana kadar bu ziyareti erteleyin.
 2. Bebek görmeye gitmeye karar verdiniz. Bu ziyareti ne zaman ve saat kaçta yapacağınızı bebeğin ebeveynlerine mutlaka bildirin ve bu ziyarete geç kalmayın.
 3. Bebek ziyaretine gideceğiniz saatin çok geç olmamasına dikkat edin.
 4. Bebek ziyaretine giderken aşırı parfüm sıkmayın ve sigara kokmadığınıza emin olun.
 5. Eğer hastaysanız bebek ziyaretini iyileşene kadar erteleyin.
 6. Bebeğe alacağınız hediyenin kullanışlı ve sağlık kriterlerine uygun olmasına dikkat edin.
 7. Bebek ziyaretine gittiniz, eve girer girmez ilk işiniz ellerinizi yıkamak olsun.
 8. Bebeği kucağınıza almak istiyorsanız annenin nabzını yoklayın. Eğer anne bebeği için tetikteymiş gibi görünüyorsa bunu asla teklif dahi etmeyin. Diyelim ki bebeği kucağınıza aldınız asla ve asla onu öpmeyin.
 9. Bebek ziyaretlerinde asla ikram beklemeyin. Zaten yeterince yorgun olan ebeveynleri daha fazla yormak sadece daha çok gerilmelerine neden olur. Zaten herkes evine gelen misafiri en iyi şekilde ağırlamak ister.
 10. Yeni anne yardım istemeden ona ne yapması gerektiğini söylemeyin. İlla ki söyleyeceğim diyorsanız aynı şeyi defalarca söylemek yerine anneye yol gösterin ve uygulayıp uygulamama kısmını ona bırakın.
 11. Yeni anne çok kırılgan olabileceği için cümlelerinize dikkat etmenizde fayda var. “Çocuk zayıf mı? Sütün yetmiyor mu acaba? gibi cümleler yerine, bebeği rutin kontrollerine götürdüklerinde her şeyi doktoruna sormasını ve doktorun da ona çocuğun gelişimi ile ilgi en doğru bilgiyi vereceğini söylerseniz hem anneyi uyarmış olursunuz hem de bunu anneyi germeden yapmış olursunuz.
 12. Bebek ziyaretine gittiniz, oturdunuz, yediniz, içtiniz ve artık kalkma vakti geldi. Orayı terk etmeden önce ortalığın toparlanması konusunda anneye yardım edin. Sonrasında evinize gönül rahatlığıyla dönebilirsiniz.
 13. Eğer yapabiliyorsanız yeni annenin ev işlerine yardım etmeyi teklif edebilirsiniz. Çamaşır, ütü, bulaşık ya da yemek yapma konusunda yardımcı olabilirsiniz.
 14. Bebeğin ağzına, burnuna dokunup agucuk bugucuk yapmayın.
 15. Yeni anneye yardıma ihtiyacı olursa sizi istediği zaman arayabileceğini söylemeniz kendini daha rahat hissetmesine neden olacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir