Bebeğimin Konuşmasını Nasıl Geliştiririm ?
Oyla

Bebeğimin Konuşmasını Nasıl Geliştiririm ?

  • Bebeğinizle iletişim kurarken onunla bol bol göz teması kurmak, anlamasa da ona bir şeyler anlatmak oldukça önemlidir; çünkü bebekler taklit yoluyla öğrenirler. Bebeğinizin gözünün içine bakın ve tane tane konuşarak ona bir şeyler anlatın. Bebeğinizin yüzünüzü, ağız hareketlerinizi ve mimiklerinizi izlemesine izin verin. Siz anlatırken o da size bazı sesler çıkararak tepki verecektir. Bebeğiniz size tepki verdiğinde onu da konuşmaya dahil edin. Mesela; bebeğinizi kucağınıza aldınız ve ona ” Merhaba tatlım, birazdan seninle alışverişe gideceğiz. Bazı malzemelerimiz bitmiş, onları almamız lazım…” dediniz. O da size değişik sesler çıkararak tepki verdi. sanki onunla sohbet ediyormuş gibi ” Evet tatlım patatesimiz bitmiş,  haklısın bir de havuç almamız lazım.” diyebilirsiniz. Bu şekilde bebeğinizi de sohbete dahil etmiş olacaksınız. Dışarıdan bakınca çok da normal görünmese de konuşma konusunda bebeğinize cesaret vermiş olacaksınız.
  • Tekrar öğrenmede oldukça önemlidir. Bebeğinizle bol bol oyun oynayın ve bunu yaparken de kullandığınız bazı kelimeleri sık sık tekrar edin. Örneğin; bebeğinizin karşısına oturdunuz ve top oynuyorsunuz. Topu ona her atışınızda “al” deyin ve topu geri alırken “ver ” deyin. Bunu defalarca söyleyebilirsiniz. Aynı kelimeyi defalarca tekrar etme bebeğiniz öğrenmesini kolaylaştıracaktır. Ancak onunla oyun oynarken gerçekten eğlenin. Bebeğinizin sevdiği bir şeyi yaparken sizin de zevk aldığınızı görmek onu daha çok motive edecektir.
  • Kendi işlerinizi yaparken bile onunla konuşun. Yaptığınız her şeyi ona açıklayın. “Şimdi sana çorba yapıyorum. İçine su koyuyorum.  İyice karıştırıyorum. Kapağını kapatıyorum.” gibi. Bir eylemi söylerken aynı zamanda yapın. Bunu sık sık tekrar ettikçe bebeğiniz aradaki bağlantıyı daha çabuk kavrayacaktır.
  • Sürekli emzik kullanan bebeklerin konuşmaya daha geç başladığını düşünüyorum. Bu sadece benim çevreden gözlemlediğim bir konu. Bilimsel bir araştırma var mı hiç bilmiyorum. Ancak çevremdeki bebeklerin emziği bıraktıktan kısa bir süre sonra konuşmaya başladıklarına defalarca şahit oldum.
  • Bebeğinizin her söylediğini hemen anlamayın. Bazen bebekler konuşmak yerine elleriyle işaret ederler ve bir ses çıkarırlar. İstediklerini bu şekilde anlatmak onlara daha kolay gelir. Ebeveynler bebeklerinin söylemek istediklerini hemen anlarlarsa bebek konuşmak konusunda kendini zorlamayacaktır. Zaten söylemek istediğini karşı taraf anlamıştır. Bu sebeple çocuk konuşmaya ihtiyaç duymayacaktır. Diyelim ki bebeğiniz parmağıyla sürahiyi işaret ederek bir ses çıkardı ve siz hemen ona su verdiniz. Bu kadar kolay bir şekilde istediğini alan çocuk için “su” kelimesini söylemek bir ihtiyaç değildir. Bunun yerine “Ne istiyorsun anneciğim? yoksa susadın mı ? Benden su mu istiyorsun? Hadi söyle bana. ” şeklinde çocukla diyalog kurmanız çocuğun su kelimesini daha kolay söylemesini sağlayacaktır. Bunu yaparken çocuğu kızdırmamaya çok dikkat edin. Onu kızdırmadan; ama biraz zorlayarak dil gelişimini desteklemiş olursunuz. İhtiyacımız olmayan hiçbir şeyi öğrenmeyiz. Öğrenmek istediklerimiz hep ihtiyacımız olan, hayatımızı kolaylaştıracak ya da günlük hayatta kullanmak zorunda olduğumuz şeylerdir. Neden bir çocuğun kreşe gittiğinde dil gelişiminin hızlandığını sanıyorsunuz.  Çocuk kendini ifade etmek zorunda kalır. kendini ifade edemezse isteklerine ulaşamaz ya da daha geç ulaşır. Bu sebeple de konuşmak zorundadır.
  • Çocuğunuzun konuşmasıyla asla dalga geçmeyin. Hatta onu gücendirecek kadar gülmeyin bile. Biliyorum konuşmaya başladıkları dönemde çok tatlı oluyorlar; ancak kendinizi tutun. Bir keresinde büyük oğlumun söylediği bir şeye çok güldüm ve bu davranışıma çok bozulduğunu fark ettim. Aslında bu tarz davranışlardan oldukça kaçınmama rağmen boş bulundum ve bastım kahkahayı. Her neyse utandığını fark edince hemen kendimi toparladım ve onu kırmak istemediğimi, çok tatlı olduğunu ve söylediği şeyin beni çok mutlu ettiğini söyledim. “İnsanlar mutlu olduklarında gülerler, sana güldüm; çünkü söylediğin şey beni çok mutlu etti, Sen yanlış bir şey yapmadın. Seni üzdüysem özür dilerim.” dedim. Gülmem onun kalbini kırdı kısa bir süre de olsa söylediğinde güldüğüm kelimeyi kullanmamaya çalıştı. O kelimeyi söylemesi için ona hiç baskı yapmadım. Bir hata yaptım ve sebebini açıklayarak özür diledim. Beni anlayacağını düşündüm. Birkaç gün sonra o kelimeyi kullanmaya devam etti. Demek ki ona açıklama yapmam onu cesaretlendirmişti. Beni gerçekten anlamıştı. Bizler de insanız ve mutlaka hatalar yapıyoruz. Ancak hatamızı anladığımızda karşımızdaki çocuk bile olsa ona açıklama yapmak ve af dilemek ilişkimizi çok olumlu etkiliyor. Aslında biz yetişkinler ne istiyorsak çocuklar da aynını istiyor. Çevremizdeki insanlar tarafında adam yerine konmak ve önemsenmek istiyorlar.
  • Bebeğiniz konuşmaya başladığında sözcükleri çok net bir şekilde söyleyemez. Bu oldukça normaldir. Ancak siz bu kelimelerin doğru kullanımını biliyorsunuz. Bu sebeple sizin böyle konuşmanız hiç normal değil. Eğer bebeğiniz arabaya “ababa” diyorsa desin siz her seferin de doğrusunu söyleyin. “Evet canım o bir araba.” Çocuk zamanla bunu düzeltecektir. Tabii siz doğrusunu söylerseniz.
  • Çocuğunuzun yanlış söylediği kelimeyi düzeltmeyin. “Hayır öyle değil böyle söylenir.” demek yerine onun kurduğu cümleyi siz doğru bir şekilde tekrar kurun. “Anne bak tedi.” diyen bir çocuğa “Evet anneciğim o bir kedi.” gibi doğru bir cümleyle karşılık verirseniz konuşma konusunda güvenini zedelememiş olursunuz. Bizler neden yabancı dil öğrenemiyoruz biliyor musunuz ? Çünkü yanlış söylemekten korkuyoruz. Gramer konusunda bir İngilizden daha çok şey biliyoruz belki; ancak iş konuşmaya gelince takılıp kalıyoruz.
  • Ona masallar anlatın. Kitaplar okuyun.
  • Son olarak 3T’ den uzak durun. Televizyon, Tablet, Telefon. Çocuğunuzla bol bol konuşun. Bir akranınızla sohbet ediyormuş gibi. Sorularını küçümsemeyin. Onlara cevap verin. Biliyorum bir günde yüzlerce kez “Neden?” sorusuna cevap vermek biraz can sıkıcı. Ancak bir şeyi daha biliyorum: Bunu bizi gıcık etmek için yapmıyorlar. Gerçekten çooook merak ediyorlar.

1 comment on “Bebeğimin Konuşmasını Nasıl Geliştiririm ?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir