Bebeğim Ne Zaman Yürüyecek ?
Oyla

Bebeğim Ne Zaman Yürüyecek ?

Her anne – baba,  bebeğinin ayakları üzerinde durduğunu, adım attığını görmek ister. Ancak unutulmamalıdır ki; her çocuk farklıdır ve özeldir. Her çocuğun gelişiminde bireysel farklılıklar olduğunu unutmamak gerekir. Bir çocuk 12 aylıkken yürürken bir diğeri 14 aylıkken yürüyebilir. Bu çocuklar yürümeyi öğrendikten sonra aralarındaki fark kapanacaktır. Hangisinin erken hangisinin geç yürüdüğü anlaşılamaz.

Genelde çocuklar 12 aylık civarındayken yürürler. Bazı bebekler erkenci davranarak 9 – 10 aylıkken yürüyebilirler. Bu durum çok normaldir. Çocuklarımın ikisi de erken yürüdü, bir arkadaşımın çocuğu ise yürüdüğünde 14 aylık kadardı. Ancak şuanda yürüme konusunda aralarında herhangi bir fark yok. Yani korkmayın. Bebekler 18 aylık olana kadar yürümemesi normal karşılanmaktadır. Ancak bebeğiniz 18 ayını doldurduğu halde hala yürüyemiyorsa bir sorun olabilir, bir çocuk doktoruna danışılmasında fayda var.

Yürümeye Beş Kala

Bebekler yaklaşık 5 aylık kadarken uzun süre destekli, kısa süre ise desteksiz olarak oturabilir. 6 aylık kadar olduğunda desteksiz olarak uzun süre oturabilir. Kısa bir süre sonra dengelerini sağlayarak oturabilirler, hatta otururken ileriye uzanabilirler.

Bebek yaklaşık 7 aylıkken sürünebilirler. Emekleyemeseler de dört ayak üstünde durarak vücutlarını ileri geri hareket ettirebilirler.

Yaklaşık 8 -9 aylık olunca emekleyebilirler. 9 ayını dolduran bir bebek tutunarak ayağa kalkabilir. 12 aylıkken yürüyebilir.

Yukarıda anlatılanlar genel ölçütlerdir. Her bebeğin farklı olduğu asla unutulmamalıdır. Bireysel farklılıklar sebebiyle bebeğiniz bir davranışı beklenenden önce ya da sonra yapabilir.

Bebeğiniz 12 aylık olmuşsa ve hala kendini ayağa kaldıramıyorsa bu bir sorun olabilir ve doktora başvurulmalıdır.

Eğer bebeğiniz 18 ayını doldurmuşsa ve hala yürüyemiyorsa bu da bir sorun olabilir. Doktora danışmanızda fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir