Bebeğim Ne Zaman Konuşacak ?
Oyla

Bebeğim Ne Zaman Konuşacak ?

Ebeveynlerin en çok beklediği şeylerden birisi de bebeklerinin kendilerine “anne”  “baba” diye seslendiklerini duymaktır. Bebeğinizin ağzından bu kelimeleri duymak gerçekten muhteşem bir duygudur. Ancak bazı ebeveynler bu kelimeleri duymak için biraz daha beklerler; çünkü bazı bebekler konuşmaya başlama konusunda biraz geç kalabilirler. Her konuda olduğu gibi konuşma konusunda da bireysel farklılıklar olduğunu unutmamak gerekir. Her çocuk farklıdır.

Bebekler genelde 6. aydan itibaren hecelemeye başlarlar. (Ba-ba, ma-ma, geh-geh gibi.)  Bebekler 12. ayını doldurduktan sonra kelimeleri söyleyebilirler. Tek heceli kelimeleri söylemek daha kolay olduğu için genellikle tek heceli kelimeleri kullanmayı tercih ederler. (Gel, at, ver gibi.) Bazı bebekler konuşma konusunda biraz aceleci olabilirler, bazıları ise konuşmak için biraz daha beklemeyi tercih ederler. Zamanında konuşmaya başlamayan her bebekte bir sorun var demek çok yanlış olur. Daha önce de söylediğim gibi bireysel farklılıklar, çocuğun bulunduğu ortam gibi birçok faktör çocuğun konuşmasının gecikme sebebi olabilir. Ancak yine de eğer bebeğinizin dil gelişimiyle ilgili kafanızda soru işaretleri varsa mutlaka bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde kendinizi de bebeğinizi de gereksiz yere strese sokmamış olursunuz. Ayrıca eğer bebeğinizin dil gelişiminde bir sorun varsa bu problemi erkenden fark edip çözüm yolları üretebilirsiniz. Bebeğinizin geç konuşması normal bir durum olabileceği gibi bebeğin sosyal hayatından kaynaklanan bir problem de olabilir. Bu durum yapısal bir sorun da olabilir.  Bunu öğrenmenin tek yolu doktorunuza danışmak olacaktır.

Eğer bebeğinizin dil gelişiminde bir sorun olabileceğini düşünüyorsanız, öncelikle sakin olmalısınız. Ancak bu konuyu asla ihmal etmemelisiniz. Eğer bebeğinizin yapısal bir problemi yoksa sosyal ortamı değiştirilerek dil gelişimini hızlandırmak mümkün olacaktır. Bebeğinizin dil gelişiminde bir problem olduğunu düşünüyorsanız ve bu konuda herhangi bir şey yapmıyorsanız farklı sorunlar oluşmasına zemin hazırlıyor olabilirsiniz.  Çünkü bebeklerde konuşma geciktikçe bebeğin özgüveni zedelenebilir. Çocuk kendini ifade edemediği için asabileşebilir. Akranlarıyla iletişim kurmaktan kaçınır bir hale gelebilir. Çocuk zamanla içene kapanık bir hale gelebilir. Maalesef toplumumuzda sürekli ve bariz bir kıyaslama söz konusudur. Çevreden birkaç konu komşu anneye mutlaka “Ne zaman konuşacak bu çocuk? Falancayı bir görsen nasıl dillenmiş. Bilmem kimin çocuğu da seninkiyle aynı yaşta çatır çatır konuşuyor. Ay bu çocuk daha konuşamıyor mu?” gibi anneyi kızdıran çocuğun suçlu hissetmesine sebep olan ve herkesi üzen söylemler olacaktır. İnsanların gazına gelerek çocuğa konuşması konusunda baskı yapılmamalıdır. Çocuğun bu tarz konuşmalara maruz kalması kesin ve net bir biçimde engellenmelidir. Böyle bir durumda bir doktorla görüşülerek yol haritası belirlemeniz en doğrusu olacaktır. Çocukta yapısal (fizyolojik) bir bozukluk yoksa çocuğun konuşmasına neyin engel olduğu bulunmalı ve buna göre hareket edilmelidir. çocuğun sosyal çevresi değiştirilebilir, oyunlar yoluyla çocukla iletişim artırılabilir. Böylece çocuğa baskı yapılmadan ve birlikte eğlenirken konuşmaya teşvik edilmiş olur. Eğer çocuğunuzda yapısal bir bozukluk varsa da öncelikle bunu kabul etmeli ve yapılması gerekenleri yaparak akranlarıyla aynı seviyeye gelmesini sağlamalısınız.

Daha fazla bilgi için bu yazıyı da okuyun. Bebeğimin Konuşmasını Nasıl Geliştiririm ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir